fallback

Същинската бежанска вълна тепърва предстои

Експерти посочват, че климатичните промени могат да се окажат по-мощен двигател за миграция, отколкото е политическото напрежение

17:10 | 24.10.17 г. 7

Същинската бежанска вълна тепърва предстои, пише в анализ EurActiv, позовавайки се на прогнози на експерта от Световната банка Тара Ширвани. Според нея причината ще бъдат климатичните промени, които ще бъдат по-мощен двигател на миграцията, отколкото е политическата нестабилност.

Прогнозата е, че до 2050 година повече от 200 млн. души ще напуснат родните си места, подгонени от климатичните промени. Тази тенденция няма да бъде спряна дори и от намаляването на емисиите, защото глобалното затопляне вече е факт и средно температурите са се увеличили с 1,5 градуса по Целзий.

Климатичните промени означават засушаване, повишаване на морското равнище, повече бури и т.н. Именно те ще са част от движещите сили на миграцията през следващите десетилетия. От икономическа гледна точка тези фактори ще доведат до загуба на брутния вътрешен продукт – в рамките на 9% за Югоизточна Азия и от 7% за Африка и Близкия изток до 2100 година.

Климатичните промени ще увеличат и напрежението и конфликтите за достъп до ресурси и земя, което също е водещ фактор за миграционни процеси.

Анализаторите посочват, че в някои части на Африка и днес е характерен номадският начин на живот. Покачващите се температури и наводненията само водят до по-големи маси от хора, които се придвижват от едно място на друго.

Проучвания показват, е 30% от домакинствата в зона Сахел на Буркина Фасо мигрират непрекъснато през последните 20 години, за да оцелеят. Около 220 млн. души в целия регион са недохранени, защото има недостиг на хранителни продукти.

Според експертите без мерки за развитие на селското стопанство и в подкрепа на икономиката на Африка миграционните вълни могат да се окажат „безпрецедентни“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:56 | 13.09.22 г.
fallback